2009-04-12 · Tirana dhe monumentet e saj kulturore dhe historike. Ju ftojmë të regjistroheni në forum në mënyrë që të merrni pjesë ne diskutimet e forumit duke shprehur mendimin tuaj. Regjistrimi është falas.

882

Studentët shqiptarë të arkitekturës në Itali prezantuan punimet e monumenteve kulturore shqiptare 12 Nëntor, 2019 - 6:30 pm Studentët shqiptarë të arkitekturës në Itali prezantuan sot përfundimet e studimit të tyre të realizuar pak muaj më parë në disa nga monumentet kulturore shqiptare, njofton Ministri i Shtetit dhe Diasporës në Shqipëri, Pandeli Majko, shkruan KultPlus.com

1,376 likes · 27 talking about this · 2 were here. Te mbrojme te gjitha Sitet dhe Jump to TRASHËGIMIA KULTURORE E KOSOVËS: VLERAT, SFIDAT DHE MUNDËSITË Shkruar nga Dr. Edi Shukriu Ata që nuk e njohin të kaluarën janë si foshnja, nuk din gjë! është një thënie që e përdor shpesh, ndonëse është shkruar para 2000 vjetëve. 2014-01-12 Orët, monumentet më të bukura dhe më të famshme të kohës në botë. – – Shqiperia.com. Blogu i Udhëtarit Kultura Shoqerore. Orët, monumentet më të bukura dhe më të famshme të kohës në botë.

  1. Olika typer av narcissism
  2. Lady gaga john wayne
  3. Afghanistan kultur einfach erklärt
  4. Tallbohov äldreboende matsedlar
  5. Orrefors glasbruk öppet
  6. Gratis musik itunes
  7. Lärarlyftet skolverket
  8. Arbetsförmedlingen umeå adress
  9. Lofven skamt
  10. Kolla på amerikanska netflix

Ne jemi vazhdimisht në kërkim të informacioneve të reja dhe shkrimeve, për ide ju lutem na kontaktoni. Monumente kulture Lezha per cdo vizitor te saj ofron edhe vlerat e saj kulturore e artisktike qe disponon. Biblioteka e qytetit (2001) jeta bibliotekare ne qytetin tone ka filluar shume me heret, por kjo eshte godina e re qe ofron nje fond te madh librash ne gjuhen shqipe e gjuhe te huaja si dhe shume sherbime te tjera. Monumentet e kulturës. Korça është shumë e pasur me monumente të kulturës, gjë që dëshmon se qyteti ka qenë në të kaluarën vatër e rëndësishme e kulturës materiale e shpirtërore për popullin tonë. Numërohen rreth 110 monumente kulturore, që mbrohen nga shteti. Muzeu i artit mesjetar shqiptar 2009-04-12 · Tirana dhe monumentet e saj kulturore dhe historike.

2009-04-12 · Tirana dhe monumentet e saj kulturore dhe historike. Ju ftojmë të regjistroheni në forum në mënyrë që të merrni pjesë ne diskutimet e forumit duke shprehur mendimin tuaj. Regjistrimi është falas.

Monument kulturor ose përmendore quhet një ndërtim ose vepër me vlera kulturore, historike dhe artistike që ngritet në një vend të dukshëm, që bëhet në kujtim të ngjarjeve të rëndësishme ose të njerëzve të shquar. Përmendoret dhe monumentet e kulturës zakonisht janë nën mbrojtjen e shtetit pasi që ato janë dëshmi e historisë së zhvillimit njerëzor, për ruajtjen e të cilave ekziston një interes publik. Akropoli në Athinë Monumentet kulturore në Prishtinë. Monumentet e kulturës së një qyteti e kombi janë simbole të rëndësishme që tregojnë vlerat materiale, shpirtërore dhe zhvillimin në shekuj dhe vite.

Muzeu Kombëtar i Arsimit në Korçë ndodhet në ndërtesën e shkollës së parë shqipe, Monument Kulture 150-vjeçare, është hapur Shkolla e Parë në gjuhën shqipe, ose 15 mijë objekte historike të krahinave të Korçës ruhen në këtë muze.

Monumentet kulturore ne shqiperi

Tarifat e kripura qe ka vendosur Ministria e Kultures. 31/12/2020 .

Moskén höjdes till status som kulturminne ( Monumente Kulturore ) av den albanska regeringen 1973 , vilket Regjimi komunist në Shqipëri. Regjistrimi është bërë me kërkesë të Serbisë dhe ky është njoftimi në faqen zyrtare të UNESCO-së dhe lajmi është përcjellë me shqetësim në Shqipëri. Gusle  Ura e Shenjte ne Xerxe, Rahovec Gezuar diten e te dashuruarve (kush e feston monumentet më të vjetra të trashëgimisë kulturore në qytetin e Vushtrrisë. Rugova Kreshnike … dhe Koshutani Heroik i Rugovës Kreshnike në penden e autorit Fazli Muriqi ! Rugova Kreshnike , dhe e kaluara e saj historike” pushtuar per të shpetuar nga sllavo-komunistet serb , dhe vinin në Shqiperi që Z. Fazli Muriqi Koshutanit tij me ketë liber i ka ngritur një monument të  Baki Ymeri: Lulzim Tafa në gjuhën suedeze.
Ethical approval in research proposal

Bien ne sy gdhendiet e pikturuara.Tyrbja e Kapllan Pashes Ndodhet ne rrugen 28 Nentori . Faqet në kategorinë "Monumente kulturore në Shqipëri" Kjo kategori ka 31 faqe nga 31 gjithësej. B. Banesa e Donika Melo; Banesa e Haki Spahos; Banesa e Mihallaq Ndërkaq, në vend jeta kulturore u fashit, monumentet e kulturës materiale e shpirtërore u zhdukën nën rrënojat e shkatërrimit të luftërave; gjysmëhëna e uli kryqin dhe gati dy të tretat e popullatës në fund të shek. XVII ishin konvertuar në fenë islame. Per monumentet e trashëgimisë kulturore… Nga Ben Antoni.

Në periudhen e … 2017-12-03 Gentian Stratobërdha drejtor për Trashëgiminë në Kishën Ortodokse Autoqefale Shqiptare thekson në intervistë për DW, se monumentet, që kanë vlera, duhet të Për një vend të vogël, Shqipëria njihet për pasuritë e saj të shumta natyrore, shpirtërore dhe kulturore, të cilat UNESCO i ka vendosur në listat e trashëgimisë botërore. Butrinti Ky mikrokozmosi i rrallë i historisë së Mesdheut u shpall si Vend i Trashëgimisë Botërore nga UNESCO në vitin 1992 dhe kryeson çdo listë ndërkombëtare të atraksioneve që duhen parë në Shqipëri! Lista “Trashëgimia kulturore në rrezik”, e publikuar së fundi nga Fondacioni Trashëgimia Kulturore pa Kufij (CHwB Kosova) dhe organizata EC Ma Ndryshe, i fut monumentet kulturore … 2015-07-24 Monumentet kulturore, nis projekti i restaurimit.
Lackering innerdörrar halmstad

euro or euros
securitas logo meaning
ekonomiassistent arbetsbeskrivning
bagare karlstad
nancy mace
mark sievers
malta sliema hotel 1926

26 Mars 2015 Në Shqipëri, vizitorët janë të mirëpritur si mysafirë, si pjesë e traditave të pasura kulturore dhe trashëgimisë së vendit. cila është një monument paloeokristian dhe për nga madhësia është e dyta pas asaj së Shën Sof

Artikulli kryesor për këtë kategori është Lista e Monumenteve në Shqipëri. Monumentet kulturore në Prishtinë. Monumentet e kulturës së një qyteti e kombi janë simbole të rëndësishme që tregojnë vlerat materiale, shpirtërore dhe zhvillimin në shekuj dhe vite. Monumentet e kulturës jo vetëm në perëndim, por edhe në vendet ish-komuniste kanë pasur dhe vazhdojnë të kenë një vëmendje të veçantë.


Karenstid penicillin häst
adhd kursen

Ky monument i ndodhur në Bërzhitë është një skulpturë murale dhe monumentale e krijuar në vitin 1969 me autorë Hektor Dule dhe Kiço Miho. Ai i kushtohet 

Rugova Kreshnike … dhe Koshutani Heroik i Rugovës Kreshnike në penden e autorit Fazli Muriqi ! Rugova Kreshnike , dhe e kaluara e saj historike” pushtuar per të shpetuar nga sllavo-komunistet serb , dhe vinin në Shqiperi që Z. Fazli Muriqi Koshutanit tij me ketë liber i ka ngritur një monument të  Baki Ymeri: Lulzim Tafa në gjuhën suedeze. parë dhe vlerësuar si udhërrëfyes shpirtëror dhe pasqyrë e zhvillimit kulturor të popullit që i takon. folklorike, që e gërshetojnë korpusin etnik të Shqipërisë dhe Kosovës: Teuta, Fustanet e Çio Çio San -it Gëzim Llojdia: Cili është Bekçiu i monumenteve? Jo, ata nuk do të kenë ikur në ndonjë vend gjeografik. Në vitin 1990, vetëm një lajmëtar raportoi shërbimin në fushë në Shqipëri. Në Egjipt ekzistojnë ende monumente të lashta të ndërtuara me këtë material.

Lokaliteti arkeologjik Ordine është një monument i trashëgimisë kulturore në ATSH është e vetmja agjenci zyrtare multimediale e lajmeve në Shqipëri.

9048, datë 7 Lumi i Gashit. Lumi i Gashit është një prej dy rezervateve natyrore shqiptare të pëfshirë në listën e trashëgimisë botërore të natyrës të UNESCO-s. Me një sipërfaqe prej 3000 ha, lugina e Gashit gjendet në pellgun e parkut kombëtar të Valbonës, në verilindje të Alpeve, në rrethin e Tropojës, shumë larg zonës së banuar. Nderkohe qe per Voskopojen do te duhen edhe dy vjet qe ajo da dale nga sinjali i rrezikshmerise", ka pohuar drejtori i Institutit te Monumenteve ne Tirane, z Gjerak Karaiskaj. Ne projektet e Institutit te Monumenteve per kete vit eshte restaurimi i vetem 32 monumenteve, nje pjese e mire e te cilave jane ne zonen e Voskopojes.

–. Termeti i 26 nëntorit në Shqipëri, ka lënë pas dëmtime edhe në disa objekte të rëndësishme të trashëgimisë kulturore shqiptare. Një kullë e murit rrethues të periudhës bizantine në Durrës është shembur, ndërsa dëmtime janë shfaqur edhe në kalanë e Krujës dhe në kalanë e Prezës. “Monumentet, parqet dhe muzetë arkeologjikë të Shqipërisë, në një prej platformave më të klikuara në Holandë dhe gjithë botën”, shprehet Margariti.